Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Штучний інтелект та судочинство
Штучний інтелект стрімко розвивається, тож його вплив відчутний і в судовій площині. Використання ШІ в судах має значний потенціал, аби покращити ефективність, швидкість та доступність правосуддя. Можемо розділити переваги застосування ШІ в судочинстві на 4 компоненти:
Ефективність: ШІ може автоматизувати повсякденні завдання, вивільнивши робочий час суддів та співробітників, аби вони зосередилися на складніших аспектах їхньої роботи.
Швидкість: ШІ здатен прискорити різні процедури, включно з обробкою справ та ухваленням вердиктів.
Якість: Використання ШІ може покращити процес ухвалення рішень, давши суддям доступ до ширшого спектру інформації та аналітичних даних.
Доступність: ШІ може зробити юридичні послуги доступнішими для людей, які не в змозі найняти адвоката чи мають обмежений доступ до судової системи.
Хоча, судова система України стоїть на початковому етапі впровадження ШІ, але вже зараз такі системи застосовують для:
Аби система ШІ могла належним чином функціонувати і аналізувати судові документи, їй необхідно, щоб ці документи були в електронному форматі. Лише так ШІ зможе зчитати, проаналізувати та оптимізувати необхідну інформацію.
Тому важлива передумова впровадження штучного інтелекту в українському судочинстві – належне функціонування єдиної судової інформаційної телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС). Вона передбачає оцифрування юридичних процесів та впровадження електронного документообігу. Зараз діє частина ЄСІТС: Електронний суд, Електронний кабінет та система відеоконференцзв’язку. Проте розвиток ЄСІТС досі перебуває на початкових етапах.
Використання цієї системи допоможе об’єднати велику кількість інформації, що дасть можливість використовувати її в поєднанні зі штучним інтелектом. Це, зокрема, покращить аналіз великих масивів даних, судової практики та сервіси для тих, хто користується судовими послугами. Наприклад, аналіз правопорушень або відсоткового співвідношення різних категорій справ. Отже, впровадження ШІ може значно спростити роботу суддів, дозволяючи їм краще орієнтуватися в масивах даних.
Старший секретар Олена ЗАВОДИНСЬКА
Липовецького районного суду