flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Утримання дітей – обов’язок батьків

19 грудня 2023, 09:09

Утримання дітей – обов’язок батьків

Однією з фундаментальних функцій батьківства є утримання та догляд за дітьми. Україна, подібно до багатьох інших країн, має законодавство, яке встановлює обов’язок батьків утримувати своїх дітей. В цій статті розглянемо основні правові аспекти та важливість для дітей та суспільства загалом дотримання цих положень.

Згідно з Кодексом України про шлюб та сім’ю, батьки зобов’язані надавати харчування, житло, освіту, медичний догляд та інше. Відповідно до закону, батьки повинні це робити незалежно від того, чи живуть вони разом, чи розлучені.

Батьківські права та обов’язки також регулюються рішеннями суду, якщо батьки не можуть домовитися щодо умов утримання дитини поза судовим шляхом. Суд враховує інтереси та потреби дитини під час визначення розміру аліментів та інших умов утримання.

Що входить в обов’язки батьків?

Батьки повинні забезпечувати дітей харчуванням, одягом, житлом та іншими основними потребами. Це включає в себе надання фінансової підтримки для забезпечення цих потреб.

Також батьки повинні забезпечувати можливість отримання освіти дітьми, надати можливість відвідування школи або інших освітніх закладів.

Крім того, батьки повинні забезпечувати медичний догляд за дітьми і надавати необхідну медичну допомогу в разі захворювань чи травм. Батьки повинні надавати дітям адекватний догляд та виховання. Це включає в себе розвиток моральних цінностей, соціальних навичок та інших аспектів виховання. В разі потреби батьки мають забезпечувати соціальну підтримку своїм дітям, зокрема у випадках, коли діти є непрацездатними або потребують особливого догляду. Ще вони мають обов’язок захищати дітей від будь-якого фізичного чи психологічного насильства.

Якщо існують судові рішення щодо умов утримання дітей, батьки повинні дотримуватися цих положень. Батьки повинні робити все можливе для збереження сімейної єдності та працювати в інтересах дітей.

Коли батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину?

Суд може вирішить позбавити батьків батьківських прав через недбалість, насильство, зловживання або інші серйозні порушення. Якщо дитина була усиновлена іншими особами, біологічні батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати її. У такому випадку, всі права і обов’язки стосовно дитини передаються прийомним батькам.

Обов’язок утримувати дитину припиняється, коли дитина досягає повноліття (18 років) або здобуває незалежність раніше, наприклад, одружується, отримує повну робочу зайнятість і т.д. Також суд може вирішити звільнити батьків від обов’язку утримувати дитину в інших конкретних обставинах, коли це служить інтересам дитини. Обов’язок утримувати дитину також може припинитися у разі смерті батьків.

Важливо зауважити, що рішення про звільнення батьків від обов’язку утримувати дитину зазвичай приймається судом, і воно має бути обговореним і вмотивованим в інтересах дитини. У всіх випадках важливо забезпечити, щоб інтереси та добробут дитини залишалися на першому місці.

 

Прес – служба суду