flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Визначення місця проживання дитини нова судова практика

03 вересня 2018, 10:18

 

Визначення місця  проживання дитини:

нова судова практика

    Тривалий час при розгляді справ про визначення місця проживання малолітньої дитини  в судах України існувала практика буквального розуміння та неухильного дотримання принципу 6 Декларації прав дитини, прийнятої 20.11.1959 року резолюцією  Генеральної асамблеї ООН, де зазначено, що «малолітня дитина не повинна, окрім тих випадків, коли наявні виключні обставини, бути розлучені зі своєю матір’ю». Сліпо дотримуючись цього принципу судді часто виносили рішення, що суперечили інтересам дитини, визначаючи місце проживання разом із матір’ю.

      Проте, ситуація починає змінюватися, про що свідчить постанова другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 травня цього року у справі про визначення місця проживання малолітньої дитини. Вказаною постановою залишено в силі рішення суду першої інстанції, яким визначено місце проживання дитини з батьком, оскільки це в першу чергу відповідає інтересам дитини. Мабуть , все ж таки, до нового Верховного Суду  відібрали суддів із сучасним поглядом. При тому варто зазначити, що дана постанова викладена в абсолютно іншому стилі написання, на відміну від текстів попередніх років, містить значну кількість  посилань на практику європейського суду з прав людини та висновки Ради Європи останніх років, зокрема : «Рада Європи декілька разів засуджувала нерівне ставлення до батьків і наголошувала на тому, що роль батька щодо дітей необхідно краще визнавати і належно цінувати. Наприклад, у своїй Постанові 2079 ( 2015) щодо  «Рівності і спільності батьківської відповідальності: роль батька»  Парламентська Асамблея наголосила на важливості «подолання гендерних стереотипів щодо ролей, які приписують жінкам і чоловікам у сім’Ї» як відображення соціологічних змін, що відбулися впродовж останніх п’ятдесяти років  з огляду та організацію приватної сфери і сім’ї».

     Ну й окремим рядком у постанові зазначено, що «Найкращі інтереси дитини можуть, залежно від їх характеру  та серйозності, перевищувати інтереси батьків», тобто визначено безумовний  пріоритет інтересів дитини.

     У практиці у справах щодо визначення місця проживання  дитини,  часто зустрічалися випадки, коли матері починали судові процеси з категоричною позицією лише маючи тверде переконання в тому, що є стала практика судів, що дитина має проживати з матір’ю, відповідно, судовий  процес буде нею виграно. Разом із тим не останню роль відігравав при цьому соціальний тиск, коли жінка в принципі не проти, аби дитина проживала з батьком, адже  проблем із спілкуванням немає і це відповідає інтересам дитини, але скрізь жінка чує: «Ти ж матір, дитина має проживати з тобою»,» Що люди ( сусіди, родичі і т. д. ) скажуть, ти дитину кинула з ним!»

     Саме  з вищевикладених підстав матері часто виходили з процесу переговорів щодо укладення  мирової  угоди та з процесу сімейної медіації. Тож, коли судова практика змінюється в бік рівності прав та обов’язків обох батьків, є велика надія, що більшість випадків будуть вирішуватися мирним шляхом, адже в епіцентрі перебуває маленька людина, особистість якої тільки формується і помилки батьків можуть мати не найкращі наслідки.