flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правила поведінки відвідувачів суду

26 жовтня 2020, 15:05

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ВІДВІДУВАЧІВ СУДУ

          Із самого раннього дитинства у людині розвивають навики поведінки в суспільстві, вчать правилам пристойності. Адже від культури поведінки громадян багато у чому залежить ступінь демократизації держави. Від культури поведінки суддівських працівників і осіб, що звертаються за захистом своїх прав і інтересів, насамперед, безпосередньо залежить ефективність роботи судів.

Розглянемо основні вимоги, які ставляться до поведінки відвідувачів суду, тобто до фізичних осіб, які тимчасово знаходяться в будинку чи службовому приміщенні суду (як учасники судового процесу, так і за своєю ініціативою, а також у зв'язку з виконанням службових обов'язків), для яких суд не є місцем постійної роботи.

Якщо Ви йдете до суду, слід пам’ятати, що Ви йдете до органу правосуддя та повинні знати певні правила.

 ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ?

Позовну заяву, скаргу, клопотання чи будь-який інший документ Ви можете подати до суду поштою. Надсилайте документи як цінний лист із описом вкладення або рекомендований лист. Зберігайте документ, який отримаєте на пошті, що підтверджує відправлення документів.

 ПАМ’ЯТАЙТЕ! Днем вчинення відповідної дії вважається день подачі документа на пошту, який визначається за поштовим штемпелем, а не день надходження листа до суду. Власноручно через канцелярію суду Ви можете передати документи упродовж робочого часу працівнику канцелярії, який приймає вхідну кореспонденцію та її реєструє. Візьміть з собою копію документа, який подаєте і попросіть працівника апарату суду поставити на ньому штамп із датою одержання.

 УВАГА! Суд не бере до розгляду анонімні звернення. Якщо Ви подаєте певне звернення в рамках справи, у якій відкрито провадження, на початку документа доцільно вказувати реєстраційний номер справи, що дасть можливість оперативно передати звернення до відповідного судді.

 З МЕТОЮ БЕЗПЕКИ ЗАБОРОНЕНО:

 1)  приносити до суду вибухові, інші небезпечні речовини;

 2)  розпивати у приміщенні суду алкогольні напої;

 3) палити, якщо для цього не відведено спеціального місця;

 4)  перебувати у стані сп’яніння.

 ПРО ЩО СЛІД ПАМ’ЯТАТИ ПІД ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ У ПРИМІЩЕННІ СУДУ?

 1) В приміщенні суду перевести мобільний телефон у режим безшумного дзвінка.

 2)  Під час судового засідання краще телефон вимкнути повністю, оскільки ним користуватися не можна.

 3)  Поводитись спокійно і стримано.

 4) Ввічливо ставитись до суддів, працівників апарату суду, інших відвідувачів суду, а також Ваших опонентів.

5) Уникати надмірних емоційних проявів (гніву, голосного сміху, плачу, крику тощо).

 Пам’ятайте, в суді працюють дві категорії фахівців: судді та працівники апарату суду. Суддям забороняється зустрічатися і спілкуватися з однією із сторін чи її адвокатом за відсутності іншої сторони чи її представника. Суддя не може коментувати факти справи, яку він розглядає, тому не шукайте зустрічі з суддею в кабінеті чи коридорі. Допомогу в організаційних питаннях роботи суду Вам мають надати працівники апарату суду. Звертайтеся до них.

 ЯК ПОВОДИТИ СЕБЕ ПІД ЧАС СЛУХАННЯ СПРАВИ?

1) Заходити до зали судового засідання після запрошення судового розпорядника або секретаря судового засідання.

2) Встати при вході судді або колегії суддів до зали судового засідання та підводитися кожен раз, коли до Вас звертається суддя, стоячи відповідати на запитання чи їх задавати.

3) Звертатися до судді словами „Ваша честь”.

4) Ввічливо звертатися до учасників процесу (наприклад, використовуючи слова „пане...”, „пані...”, „шановний...”, „шановна ...”).

5) Не перебивати суд та учасників процесу, якщо Ви хочете, щоб Вам надали слово – підніміть руку.

6) Коли Вам вкрай потрібно вийти із зали судового засідання, Ви можете заявити клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні.

7) Не сперечатися із судом.

8) Передавати судді документи та інші матеріали, що стосуються справи через судового розпорядника чи секретаря судового засідання.

9) Відповідати на питання правдиво, лаконічно, зрозуміло та голосно, щоб могли почути усі присутні у залі судового засідання.

 ЯКІ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ В СУДІ?

 1) Попередження: за порушення правил поведінки у судовому засіданні.

 2) Видалення порушника із зали: за порушення порядку після того, як суд виніс попередження.

 3) Штраф.

Забезпечення виконання учасниками судового процесу та іншими особами, присутніми у залі судового засідання, розпоряджень головуючого та у разі необхідності взаємодії зі спеціальними підрозділами судової охорони щодо підтримання громадського порядку в залі судового засідання та в приміщенні суду, дотримання етичних норм і правил покладається на службу судових розпорядників.

Наведене свідчить про намагання законодавця сконструювати дієвий механізм взаємної поваги суду і учасника процесу, що дає підстави оцінити такі спроби вітчизняного законотворення як безперечний позитив у світлі міжнародних і європейських стандартів судочинства.

 

Секретар судового засідання Наталія Марчук